geri dön »
KULAK İzlenme: 1601
* Eğer sayfayı düzgün görüntüleyemiyorsanız tarayıcınıza Adobe Reader eklentisini kurmalısınız. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

KULAK

            Günümüz dünyasında kirlilikten çok söz edilir. Bu kirliliklerin en önemlilerinden biri de söz kirliliğidir. Sözün kirliliği bir üslubundan, bir de mahiyetinden olur. Sözün kirliliği sadece söyleyenin diliyle sınırlı bir kirlilik değildir. İki dudak bir dilin kirlettiği nedir derseniz, cevabım iki kulak ve bir kalptir derim. Harama göz kapamak kolay ama haram söze kulak kapamak o kadar da kolay olmasa gerektir.

          Benim üzerinde düşündüğüm konu şudur ki bir sözün yalan olması sadece sözün kendisiyle sınırlı değildir. Şöyle ki sözün sahibinin kalbi ve kalıbı sözünün eri değil de o söz hak katında yalan sayılmaktadır. Bilmez misiniz münafıklar için inen ayet bu hususu anlatmaktadır. “Sana geldikleri vakıt o münafıklar dediler ki: şehadet ederiz hakikaten sen şübhesiz Allahın Resulüsün. Allah da biliyor ki: hakikaten sen şübhesiz onun Resulüsün, bununla beraber Allah şehadet ediyorki doğrusu münafıklar kat'iyyen yalancıdırlar.”(Münafıkun,1) Münafıkların şehadet sözlerinin doğru olduğuna Allah cc şahitlik etmektedirler, fakat kalplerinin inançsızlığı sebebiyle onlar için Allah, yalancıdırlar buyurmaktadır.

         Söz ve kulak, etle tırnak gibidir. Birini diğerinden ayırmak mümkün değildir. Hangisini diğerine tercih etmeliyiz. Unutmayalım ki Kur’an öncelikle Allah Elçisinin kalbine indi ve O’nun mübarek dudaklarından bizim kulaklarımıza ve oradan da kalbime inzal oldu. Elhamdülillah.

         Sözün en güzeline O sav sahip olduğu halde, Onu tavsif edenler ne demişler okur musunuz?

Yine içlerinden öyleleri var ki Peygamberi incitiyorlar ve «o her söyleneni dinler bir kulak» diyorlar, de ki: sizin için bir hayır kulağıdır, Allaha inanır, mü'minlere inanır ve iyman edenleriniz için bir rahmettir, Allahın Resulünü incidenler için ise elîm bir azab vardır” (Tevbe,61)

O bir kulaktır demek; söze önem verir, her söze kulak verir diyorlar. Yani çok konuşan değil, çok dinleyen bir peygamber. Günümüz de söz iki yönüyle değersizleşti. Biri sözün kendisi yalan, diğeri ise sözü söyleyenin yaşamı yalan olunca insanlar sözden bıkar oldular.

Nebi sav için “O bir kulaktır” derlerken, bizim için sanırım “O bir dildir” derler. Ki O sav bir hayır kulağıdır bizse belki de şer diliyiz. Ne dersiniz? İnsanların kulaklarını kirletmekten doğan günahın vebalini nasıl silebiliriz. Kulak öyle bir kuyu ki, en derin yeri kalp değil midir? Dillerimiz, kulaklara uzanan birer çengel gibi nice yaralar açmaktadır.

Peygamberin huzurunda bulunanlara verilen ilahi emri tekrar düşünmeliyiz.” Ey o bütün iyman edenler! Seslerinizi Peygamberin sesinden üstün kaldırmayın ve ona birbirinize bağırır gibi iri söylemeyin! Haberiniz olmadan amelleriniz hiçe iniverir” (Hucurat, 2)

Sesin desibelini dahi ayarlamak takva sınavıdır. Güzel sesler ve güzel kulaklar bir medeniyetin köşe taşlarıdır. Ne demişler iki dinle bir söyle. Estağfirullahe ve etubu ileyh derim halime. Söz sermeye ise, dinlemek onun karıdır. İmamı Rabbaninin ifadesi üzere ya ifade etmeli, ya da istifade etmeliyiz. Söylemek adaletse, dinlemek hem adalet hem de ihsan etmektir. Güzel sözün kalpteki lezzeti, tatlının damakta bıraktığı lezzetten daha kalıcı ve güzeldir. Tatlıdan zevk alan dil, tatlıda konuşabilir, değil mi? Çocuklarımıza bırakacağımız güze edeplerden biri de, güzel söz ve güzel dinleme adabıdır. Kuran bizi çirkin sözden sakındırmadı mı? “Gidişinde mu'tedil ol, sesini pesden al, çünkü seslerin en beti her halde eşekler sesidir”(Lokman,19) Daha başka söze hacet var mı?

Bize düşen öncelikle hayır kulağı olmalıyız. Diğer insanlarında kulaklarını şerle doldurmamalıyız. Ya rabbi dilimizi, kulağımızı ve kalbimizi sana teslim olanlardan eyle. Sözümüzü ve özümüzü bir eyle. Vücudumuzu nurlandır ve bizi nura gark eyle. Amin.

 

Ya rab sözümüzü müstakim edemedik bizi affeyle, tertemiz kulakları kirledik bizi affeyle. Çok dedik az işledik bizi mahcup etme. Dilimizi kulağımızı koruyamadık bizi setreyle. Gıybetten yalana ne varsa koştuk topladık, tövbesiz bir ömür tükettik bizi affeyle. Ey canlarımızın sahibi bizi Allahım bizi affeyle.

 

  

 
 
* Eğer sayfayı düzgün görüntüleyemiyorsanız tarayıcınıza Adobe Reader eklentisini kurmalısınız. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.
 
Yazar: MUSTAFA AYDIN
Eklenme Tarihi: 28/11/2018
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
16/02/2019
28/11/2018
19/12/2017
14/12/2017
14/12/2017
14/12/2017
 
YORUM EKLE
 
 
**Yazılarla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazıyı yazan kişiye aittir.